رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با تاکید بر اینکه باید حضور سازنده ذی صلاح در ساخت‌و‌ساز الزامی شود، گفت: بهترین پیمانکاران کشور عضو سازمان نظام مهندسی نیستند و در مسیرهای سازمان فنی اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سابق فعالیت می‌کنند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، اکبر ترکان سه‌شنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درخصوص ارزیابی از عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان، گفت: قانون نظام مهندسی 20 سال است که به اجرا گذاشته شده و تاکنون دستاوردهای خوب و با ارزشی داشته است.

اوج‌گيري پروانه‌هاي ساختماني در شهر تهران به پايان رسيده و بازار ساخت‌وسازهاي مسكوني با همان شتابي كه در سال‌هاي 89 تا 91 تحت‌تاثير افزايش قيمت مسكن، حجيم شده بود هم‌اكنون در حال كوچك شدن است. تازه‌ترين گزارشي كه از آمار صدور پروانه‌هاي ساختماني شهر تهران در اختيار «دنياي‌اقتصاد» قرار گرفته، نشان مي‌دهد: سال92 نزديك به 240 هزار واحدمسكوني جديد در پايتخت ساخته شده كه 5 درصد نسبت به سال91 كاهش داشته است. همچنين در دو ماه اول سال93، نرخ افت تيراژ ساخت مسكن به 56 درصد رسيد. اين حركت بسازوبفروش‌ها واكنشي است به ركود و روند كاهشي قيمت مسكن و احتمالا تا پاييز ادامه دارد.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: برای کارآمدی نظام تأمین مالی باید نهادهای تخصصی مسکن را در بازار اولیه و ثانویه رهن ایجاد کنیم که از آن جمله می‌توان به تأسیس شرکت تأمین سرمایه مسکن، لیزینگ مسکن و بیمه مسکن اشاره کرد.

رئیس اداره ابزارهای نوین مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سرمایه گذاران، دارندگان اوراق، تسهیلات گیرندگان و سپرده گذاران بانک مسکن به تاریخ انقضای اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دقت داشته باشند.

«اتاق فکر» بخش مسکن در وزارت راه‌وشهرسازی با عضویت 30 نفر از صاحب‌نظران حوزه اقتصاد مسکن شامل پنج اقتصاددان، پنج نفر از مدیران سابق وزارت مسکن وقت، یک گروه مطالعاتی طرح‌های تامین مسکن و یک گروه از استادان جمعیت‌شناس، برای اولین‌بار تشکیل شد.

با پیشنهاد کمیسیون تخصصی املاک و سامانه رهگیری معاملات مسکن، قرار است اطلاعات سازمان نقشه‌برداری کشور درباره موقعیت هوایی آپارتمان‌ها، در اختیار مشاوران املاک قرار بگیرد تا هنگام نقل‌وانتقالات، تصویر نقشه ملک مورد معامله، به نام خریدار در مبایعه‌نامه حک شود.

احمد اصغری مهرآبادی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که به بررسی تصمیمات جدید مسکن مهر (ابلاغ شرایط جدید نقل و انتقال مسکن مهر) بر بازار مسکن پرداخته بود، گفت:‌برای روشن شدن بحث آزاد شدن نقل و انتقال مسکن مهر باید یک گریزی به مصوبه دولت دهم بزنیم که در آن آمده بود که نقل و انتقال مسکن مهر تا 5 سال ممنوع است اما دیدیم که این اقدام به صورت وکالتنامه انجام می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از جزئیات تشکیل صندوق توسعه مسکن خبر داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کرده است که از تجربه آمریکا برای حل مشکل مطالبات معوق استفاده شود، به طوریکه دولت تمامی مطالبات بانک‌ها را بپردازد و خود به دنبال وصول آنها برود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه این سازمان تاکنون خط ‌مشی نداشته است از تهیه و تدوین 17 بندی خط مشی نظام مهندسی خبر داد و گفت: برخی از شهرداری‌ها راه تخلف را باز می‌گذارند تا درآمد کسب کنند.

براساس اعلام مرکز آمار ایران، متوسط قیمت فروش هرمترمربع زمین یا زمین مسکونی کلنگی 2.6 درصد، قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی 3 درصد و متوسط مبلغ اجاره 9.1 درصد در زمستان 92 نسبت به پاییز 92 کاهش داشته است.