مقایسه نسبت خانوارهای تك نفره از كل خانوارهای موجود در كشور نشان می دهد كه پس از طی یك روند نزولی در این نسبت، از سال 1370 درصد خانوارهای تك نفره افزایش یافته و در سال 1390 به میزان قابل توجه 7.1 درصد رسیده است.

در نشستی كه دیروز به میزبانی عباس آخوندی و با حضور قائم‌مقام بانك مركزی، معاون وزیر اقتصاد و معاون معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی برگزار شد، جزئیات «راه‌اندازی صندوق‌های پس‌انداز مسكن در بانك‌ها» بررسی و توافق اولیه برای اجرای این طرح حاصل شد. وزارت راه‌وشهرسازی با ارائه این پیشنهاد، به‌دنبال تحقق كاربرد دومنظوره از فعالیت صندوق‌های پس‌انداز مسكن است؛ طوری‌كه با شكل‌گیری این صندوق‌ها، از یكسو انحصار موجود در نظام پرداخت وام مسكن شكسته خواهد شد و با رقابت بین بانك‌ها، تامین مالی متقاضیان مسكن در گروه‌های میان‌درآمدی تسهیل می‌شود و از سوی دیگر، سریع‌ترین مسیر برای خروج از ركود اقتصادی - از كانال رونق مسكن- برقرار می‌شود.

اجراي فاز اول طرح «محدوده مركزي» در تهران، به‌صورت آزمايشي در منطقه12 – محله بازار - آغاز شد. طرح محدوده‌مركزي (Downtown)، مدل تجربه‌شده شهرهاي بزرگ دنيا است كه در قالب آن، امكانات و فضاهاي تفريحي‌-گردشگري در مناطق مركزي شهر متمركز مي‌شود و چهره اين مناطق از وضعيت كار و فعاليت و كاربري‌هاي تجاري و اداري به حالت «توريستي» تغيير مي‌كند. معاون شهردار تهران در اين باره اعلام كرد: در محدوده مركزي پايتخت بدون آنكه املاك را تملك كنيم، بافت تاريخي و گردشگري را احيا و مركز شهر را از «شب‌مردگي» خارج خواهيم كرد

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه کمیسیون ماده 100 شهرداری در مواردی خلاف پروانه عمل کرده و برای برخی پروژه‌ها مجوز صادر کرده است، گفت: برخی از موارد در طرح تفصیلی تهران نیاز به بازنگری دارد که برهمین اساس در حال بررسی آن هستیم.

با تصویب هیات‌مدیره شركت عمران شهرهای جدید و موافقت وزیر راه‌وشهرسازی، امكان فروش زمین‌های 99ساله به 400 هزار مالك مسكن ‌مهر در 18 شهرجدید‌ كشور فراهم شد.طبق این مصوبه كه فعلا فقط برای شهرهای‌ جدید قابلیت اجرا دارد، در صورتی كه مالكان مسكن‌مهر تمایل به خرید زمین تحت اجاره دولت داشته باشند، عملیات انتقال مالكیت كامل- عرصه و اعیان- ظرف 6ماه با صدور سند به‌ نام متقاضی انجام می‌شود.مطابق دستورالعمل مصوب، قیمت اراضی مسكن‌مهر براساس «زمان تخصیص واحد» باید محاسبه شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با یادگیری از مسكن مهر كه در زمینه ارائه خدمات شهری ضعیف است، در طرح مسكن اجتماعی به دنبال ارائه خدمات ارزشمند شهری هستیم.به گزارش مركز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی كه در نشست تشكل‌های صنفی و حرفه ورزان استان اصفهان سخن می‌گفت، با تاكید بر اینكه طرح مسكن اجتماعی جزئی از طرح جامع مسكن در كشور است، یادآور شد: در خصوص مسكن اجتماعی قبل از اعلام طرح نهایی درخواست داریم كه ابعاد موضوع در مراكز كارشناسی و دانشگاهی مورد بحث قرار گیرد.

جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار، حداقل مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در زمستان سال گذشته را برای 22 منطقه تهران اعلام كرده است که بدین شرح است:حداقل مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در منطقه یک 5 هزار و 857 تومان، در منطقه 2 متری 5 هزار و 689 تومان، در منطقه 3 متری 4 هزار و 827 تومان، در منطقه 4 متری 3 هزار و 800 تومان، در منطقه 5 متری 4 هزار و 600 تومان و در منطقه 6 متری 4 هزار و 833 تومان اعلام شده است.

ركود نسبي در خريدوفروش آپارتمان‌هاي آماده ‌مصرف به‌عنوان «بازار اول» معاملات مسكن به‌زودي از طريق رونق پيش‌خريد واحدهاي در حال‌ساخت تحت‌تاثير قرار مي‌گيرد. با ابلاغ مقررات جديد پيش‌فروش مسكن در چند روز گذشته، ميل تقاضا به «بازار دوم» معاملات مسكن –پيش‌خريد- افزايش يافته و به‌خاطر اطمينان ناشي از قانون مصوب، پروژه‌هاي ساختماني ناشناس با جذب مشتري همراه شده است.

وزیر راه‌وشهرسازی روز گذشته در همایشی در حضور شهردار تهران اعلام كرد: وابستگی شهرداری به عوارض ساخت‌وساز به‌عنوان نوع اصلی درآمد‌های ناپایدار، باعث انحراف در نظام مالیه شهری شده است. عباس آخوندی با بیان اینكه «پایتخت‌ ناسالم با انبوه مشكلاتی همچون آلودگی هوا و ترافیك نامنظم، محصول نحوه تامین مالی شهرداری است»، افزود: برای سالم‌‌سازی شهر باید درآمد شهرداری‌ها از پروانه‌های ساختمانی جدا شود و رویه‌ای كه براساس آن «حكومت محلی برای تامین‌مالی خود دست به فروش شهر و منافع آتی شهروندان می‌زند»، يك‌بار براي هميشه در سطح دولت و مجلس حل‌وفصل شود.

نرخ سود تسهیلات مسکن با تصمیم شورای پول و اعتبار برای سپرده‌گذاران ۱۴درصد و برای خریداران اوراق حق تقدم ۱۶درصد تعیین شد تا دریافت‌کنندگان وام ۳۵میلیون تومانی مسکن در بازپرداخت وام سود بیشتری نسبت به سابق به بانک مسکن پرداخت کنند.