وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سه استراتژی دولت برای خروج از تنگنای مالی گفت: در بخش مسکن باید تعادل بین عرضه و تقاضا با فعال کردن بازار رهن انجام شود.

محتوای فعلی طرح تفصیلی تهران نه‌تنها ظرفیت مسكونی این كلان‌شهر را به واسطه تراكم‌ اضافی، حداقل معادل 2میلیون و 400 هزار نفر بیش‌از سقف مجاز افزایش می‌دهد كه پایتخت را هم‌اكنون به پدیده‌ جدیدی تحت عنوان «آپارتمان‌های تجاری» دچار كرده است و باعث شده بازار مسكن تحت‌تاثیر تغییركاربری آپارتمان‌های مسكونی به مجتمع‌های تجاری، با اختلالاتی همچون افزایش قیمت زمین، افزایش تقاضای اجاره مسكن و رشد كاذب قیمت برخی املاك مسكونی روبه‌رو شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، فریبرز واحدی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران امروز در جمع خبرنگاران با بیان این که گزارش وضعیت بازار مسکن تهیه شده، گفت: در این گزارش وضعیت بازار مسکن در کنار بازارهای رقیب مثل بورس و بانک آماده شد.وی افزود: در این گزارش موضوعات و مولفه‌هایی که در قیمت مسکن و بازار مسکن در کنار بازارهای رقیب مثل بورس، بانک آماده ارائه شده است.

در تهران وسعت ساخت‌وسازها، تعداد آپارتمان‌های نوساز از كل موجودی مسكن را به 20 درصد رسانده و باعث شده 60 درصد معاملات خرید، در این نوع خانه‌ها خلاصه شود؛ در‌حالی‌كه سال 89 سهم نوساز‌ها از فروش حداكثر 39 درصد بود. آنچه واحدهای نوساز را در صدر معاملات نشانده، عرضه زیاد واحدهای با سن‌بنای حداكثر 4 سال ساخت در بازار است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سازندگان مسکن مهری که به هر دلیلی تاخیر داشته‌اند را با اعمال افزایش کمتر قیمت تنبیه می‌کنیم گفت: اگر ضرورتی ببینیم باز هم تغییر مدیران شهرهای جدید را آغاز می‌کنیم.

محمد حسین کلاتهایی در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، اظهار داشت: نمایشگاه امسال در حالی کار خود را آغاز می کند که 1158 شرکت داخلی و خارجی در فضایی به وسعت بالغ بر 52 هزار متر مربع آخرین توانمندی های خود را در معرض دید قرار داده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

همزمان با شروع نيمه‌دوم از فصل نقل‌وانتقالات مصرفي در بازار مسكن، آمارهاي رسمي از كاهش مجدد قيمت‌ آپارتمان حكايت دارد و نشان مي‌دهد در تيرماه با سیر منحني نرخ رشد قيمت به سطح «زير‌صفر»، موج تازه‌اي از تخليه حباب مسكن آغاز شده است. سطح جديد قيمت مسكن با كاهش 1/1 درصدي در تيرماه، به میانگین متری 4 ميليون و 300هزار تومان رسيد و براي دومين‌بار طي 4 ماه اول سال 93 شيب منفي گرفت. اين روند در كنار افت بيش ‌از 50 درصدي حجم معاملات – طي خرداد و تير - مي‌تواند بيانگر «پايان سفته‌بازي مسكن» باشد.

ستاد هماهنگی امور اقتصادی دولت دو هفته بعد از اعلام راهبردهای ترسیم‌شده برای خروج از رکود، روز گذشته سیاست‌های عملیاتی و قابل اجرا برای هدایت بخش‌های اقتصادی به مسیر رونق را به هیات‌دولت ارائه کرد.

مدیریت برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات مسکن ویژه تهرانسر در تازه ترین اطلاعیه خود اعلام کرد: پروژه های دارای اسکلت فلزی قیمت تمام شده بالاتری نسبت به پروژه های با اسکلت بتونی دارند.

قیمت اوراق تسهیلات خرید مسكن در فرابورس بدون واكنش به اقدامات كنترلی، شیب صعود چندین‌ ماهه را حفظ كرده و در حال‌حاضر با 120 درصد افزایش نسبت به تابستان92، هزینه دسترسی به وام 45 میلیونی را به حدود 5/8 میلیون تومان رسانده است. كارشناسان بازار سرمایه با بیان اینكه در كنار سفته‌بازی با امتیاز وام، اخیرا افزایش تقاضای مصرفی ناشی از جنب‌وجوش تابستانی معاملات مسكن باعث التهاب بازار اوراق شده است، اعلام كردند: روند موجود بیانگر كمبود عرضه در فرابورس است و بانك‌مسكن باید انتشار اوراق وام مسكن در دو ماه پیش‌رو را افزایش دهد.