رقمی كه توسط نویسندگان طرح جامع مسكن، برای تعیین «میزان نیاز بازار به واحد مسكونی جدید» محاسبه شده است، به دلیل آنچه یك نهاد مطالعاتی، آن را «نرخ دست‌پایین» می‌خواند، باید قبل از آنکه مبنای برنامه‌ریزی دقیق و كامل دولت در عرضه مسكن و حتی ساخت‌وسازهای حمایتی قرار گیرد، تجدیدنظر شود. در پیش‌نویس نهایی طرح جامع مسكن كه ماه گذشته از سوی وزارت راه‌وشهرسازی منتشر شد، رقم كل تقاضای مسكن ناشی از سه دسته نیاز به واحدمسكونی جدید تا پایان سال 1405 معادل 12میلیون و 303 هزار واحد مسكونی تعیین شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با تاکید بر اینکه باید از ساخت خواب شهرها فاصله گرفت و زندگی، اقتصاد و سکونت را در شهرها جاری دید، گفت: در کشورهای پیشرفته محل زندگی شغل را تعیین نمی‌کند اما در ایران همواره بر آن بوده‌ایم که برای ساکنین یک شهر شغل پیدا کنیم و شغل را به مسکن ارتباط دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی از تهیه دستورالعمل جدید شناسایی بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: با افزایش تراکم در ارتفاع برای محله‌های تاریخی مخالفیم.

اولین صندوق زمین‌وساختمان برای تامین مالی 15 میلیارد تومانی یک پروژه مسکونی در تهران، با حضور وزرای راه ‌و شهرسازی و اقتصاد و دارایی راه‌اندازی شد. دیروز در ساعات اولیه پذیره‌نویسی این صندوق در فرابورس 30 درصد واحدهای سرمایه‌گذاری فروش رفت. خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق زمین‌وساختمان، متقاضیان مسکن هستند که به‌خاطر حداقل 7 مزیت اقتصادی صندوق‌ها –که مهم‌ترین آن، ارزش‌افزوده‌ای معادل تورم مسکن است- نقدینگی‌های ریز و درشت خود را از طریق بازار سرمایه، در اختیار طرف عرضه مسکن برای ساخت‌وساز قرار می‌دهند.

صندوق زمین‌ و ساختمان که روز شنبه گذشته برای تامین مالی هزینه ساخت یک پروژه مسکونی در تهران تشکیل شد، در دو روز اول پذیره‌نویسی از متقاضیان سرمایه‌گذاری، توانست نصف سهام قابل ارائه در فرابورس را به فروش برساند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با اشاره به تحقق پیش‌بینی‌های اواخر سال گذشته درباره وضعیت بازار مسکن نیمه‌اول 93، چشم‌انداز نیمه‌دوم را با لحاظ مهم‌ترین متغیر اقتصادی اثرگذار در بازارها تشریح کرد.دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی اسفند سال گذشته در دو تحلیل مجزا، آینده بازار مسکن را یکبار با احتساب شاخص‌های اقتصادی– متغیرهای درونی و بیرونی بازار املاک- و یکبار هم در قالب نظرسنجی از اقتصاددانان حوزه مسکن، مورد بررسی قرار داد که نتیجه هر دو تحقیق به‌صورت مشترک حکایت از آن داشت که قیمت مسکن در سال93 حداکثر به اندازه نرخ تورم افزایش پیدا می‌کند و بازار معاملات و ساخت‌وساز نیز در رکود خواهد بود.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه از واگذاری واحدهای مسکن مهر بدون امکانات زیربنایی جلوگیری می‌کنیم" گفت:‌ بخشنامه‌ای نیز در این زمینه وجود ندارد و بحث مذکور فقط در حد حرف بوده است. احمد اصغری مهرآبادی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص تحویل واحدهای مسکن مهر به متقاضیان بدون امکانات زیربنایی، اظهار کرد: با این راهکار مخالف هستم، چراکه واحدی را می‌خواهیم به مردم تحویل دهیم باید خدمات زیربنایی داشته باشد. در غیر اینصورت بعد از دو هفته اعتراض می‌کنند و می‌گویند واحدی را بدون آب و برق به ما تحویل داده‌اند.

پیرو بند 1-5 دستورالعمل شماره 24468/200/ص مورخ 27/10/1390 و دستورالعمل تمدید شماره 502/93/200 مورخ 14/02/1393 در خصوص مهلت ارسال اطلاعات معاملات فصلی موضوع ماده 169 مکرر قانون مـالیاتهای مستقیم،نـظر به ازدحام بی سابقه مؤدیان محترم مالیاتی جهت ارسـال اطلاعات و بـا عنایت به درخـواست برخی از مشمولین به اطلاع می رساند به منظور تکریم و تسهیل در انجام وظایف قانونی مؤدیان مذکور، برای آخرین بار مهلت تسلیم و ارسال یا تکمیل فهرست اطلاعات معاملات فصلی برای کلیه فصول سال های 1391و 1392و فصل بهار سال 1393 برای اشخاص حقوقی تا تاریخ 25/06/1393 و برای اشخاص حقیقی (مشمولین بندهای

قائم‌مقام وزیر راه‌وشهرسازی در امور مسکن‌مهر اعلام کرد: برای تامین، احداث و تکمیل خدمات مورد نیاز پروژه‌های مسکن‌‌مهر در کشور بیش‌از 10 هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

مذاکره وزارت راه‌وشهرسازی و بانک‌مرکزی برای تصویب طرح «صندوق پس‌انداز مسکن» توافق در کلیات را طی کرده، اما در جزئیاتی همچون دخل‌وخرج صندوق و نحوه جبران کسری منابع، به اختلاف‌نظر‌هایی رسیده است. سیاست‌گذار پولی، برای تقویت وام خرید مسکن از طریق صندوق، «محدوده مجاز» و «منطقه ممنوعه» تعیین کرده و رعایت سه‌ اصل و پنج قاعده در تامین‌مالی را ضروری می‌داند. بانک‌مرکزی با ارائه راهکارهای اصلاحی به متولیان مسکن تاکید کرده است طرح به‌صورت پایلوت در بانک غیردولتی آغاز شود.