شورای عالی بورس، سازمان بورس، فرابورس و بانک مسکن تاکنون جلسات متعددی را برای تقویت عرضه اوراق تسهیلات مسکن برگزار کرده‌اند، اما در نهایت این شورای پول و اعتبار و بانک مسکن است که تعیین کننده وضعیت و ضمانت‌های اجرایی سیاست‌های اتخاذ شده در این زمینه می‌باشد و تاکنون هیچکدام از تدابیر نتوانسته منجر به کاهش قیمت اوراق شود.

رئیس صنف اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به جزئیات معاملات مسکن در مرداد، شهریور و نیمه اول مهرماه ومقایسه با مدت مشابه سال گذشته از افزایش حجم معاملات مسکن در شهریورامسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، گفت: تعداد کل معاملات مسکن در شهریورماه امسال به یکصد و 88 هزارو 751 قرار داد رسید درحالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 161 هزارو 124 عدد بوده است.

كلیف سال91 مدیریت شهری تهران برای تدوین «قاعده برج‌سازی»، بعد از دو سال تاخیر، سرانجام در دستوركار قرار گرفت. شهرداری مجموعه ضوابط و دستورالعمل مشخصی را برای احداث بلندمرتبه‌ها تهیه كرده و به‌زودی با تصویب نهایی آن در مراجع بالادست، این نوع ساخت‌وسازها را مشمول قواعد از پیش تعیین شده می‌كند. در حال حاضر ارتفاع مجاز ساختمان در تهران، 12 طبقه است و برای بیشتر از آن، ضابطه وجود ندارد، بلكه متناسب با چانه‌زنی برج‌سازها، مجوزهای موردی صادر می‌شود. در ضوابط آماده تصویب، پهنه‌هایی از شهر مكان بلندمرتبه‌سازی معرفی شده است.

در حالی بیش از 30 درصد از درآمد سرانه ملی در کشور ما صرف تامین مسکن می‌شود که عمرمفید ساختمان در ایران کمتر از 40 سال است و صنعت ساختمان 25 درصد از انرژی مصرفی کل صنعت را می‌بلعد.

تحول اساسي در بافت جمعيتي كشور، چهره تقاضاهاي جديد در بازار مسكن را از خانوارهايي با بُعد سه تا چهار نفر به خانوارهاي كوچك‌تر تغيير داده است. در تحقيقاتي كه وزارت راه‌وشهرسازي براي نيازسنجي و طبقه‌بندي جامعه متقاضيان مسكن انجام داده، مشخص شده است: به‌رغم كاهش نرخ رشد جمعيت كشور، تحت‌تاثير افزايش خانوارهاي «تك‌‌نفره» آن هم در اشكال جديدي همچون زندگي‌هاي مجردي يا تك‌والدي، عملا نرخ رشد خانوارها رو به افزايش است.

گروه املاک و مستغلات اولین نشست و سلسله نشست‌های بررسی چالش‌های مشاوران املاک هفته گذشته در دفتر مجتمع رسانه‌ای ساختمان برگزار شد در این نشست موضوعاتی مانند نقش مشاوران املاک در قیمت مسکن عدم آشنایی مردم با نقش و کارکرد مشاوران املاک نرخ کمیسیون مشاوران املاک و مباحث مرتبط با این صنف مورد برسی قرار گرفت مصطفی قلی خسروی، عضو هیئت مدیره اتحادیه املاک تهران – وحید دولابی- رئیس اتحادیه مشاوران املاک پردیس- ندا زرین، مشاور حقوقی و رحمان علی نژاد- حسین میر یوسفی و سیدکریم زهدی از مشاوران املاک فعال در تهران در این نشست حضور داشتند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: با توجه به اینکه نرخ کمیسیون مشاوران املاک از سال 79 تغییر نکرده است افزایش این نرخ موجب می‌شود تا مشاوران املاک انگیزه بیشتری برای ارائه مشاوره بهتر داشته باشند و فضا برای علمی شدن حرفه دلالی مسکن و فعالیت مشاوران املاک تخصصی در کشور فراهم شود

معاونت امور مسكن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی در تشریح مبنای سیاست‌گذاری‌‌های دولت در حوزه ساخت و عرضه مسكن اعلام كرد: برای تنظیم بازار ساخت‌وساز و تعیین حجم عرضه مسكن مورد نیاز در سال‌های آینده، علاوه بر متغیر «نیاز به مسكن» باید حداقل دو متغیر دیگر شامل «ظرفیت اقتصادی كشور» و همچنین «توان فیزیكی بازار ساختمان» نیز لحاظ شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با بیان اینکه در حال حاضر دیگر ظرفیتی برای تامین برق مسکن مهر نداریم، گفت: برای تامین برق واحدهای مسکن مهر سه استان تهران، البرز و قم نیازمند ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

مدير كل راه و شهرسازي استان تهران از نظارت جدي بر ساخت و سازهاي شهري خبر داد و گفت: 10 درصد از ساختمان‌هاي در حال ساخت استان تهران بازدید و بازرسی شده است.