در پی حکمی که هفته گذشته از سوی دیوان عدالت اداری مبنی‌بر «حذف الزام به ارائه کدرهگیری برای دریافت مفاصا حساب مالیاتی جهت نقل و انتقالات ملکی» صادر شد، این شائبه به وجود آمده که روال دریافت کدرهگیری در بنگاه‌های املاک نیز مشمول این حکم قانونی شده و در نتیجه دیگر مانند قبل صدور کدرهگیری در بنگاه‌های املاک برای تنظیم قراردادها اجباری نیست. در این باره، حسام عقبایی، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران خطاب به مشاوران املاک اعلام کرد: صدور کد رهگیری همانند روند گذشته همچنان برای بنگاه‌های املاک لازم‌الاجرا و ضروری است و دامنه حکم دیوان عدالت اداری صرفا پروسه صدور مفاصاحساب در سازمان امور مالیاتی را شامل می‌شود.

شهر جدید پردیس این روزها برای بسیاری از افراد مهم است؛ شهری در نزدیکی پایتخت که خیل عظیمی به سکونت در آن دل ‌بسته‌اند اما آخرین خبرها از واگذاری واحدهای مسکونی در پردیس چیست؟

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد، از مجموع ۱۳ گروه مصالح ساختمانی در نیمه اول سال جاری ۱۲ گروه آن با افزایش قیمت روبرو بوده است.

رئيس‌كل بانك‌ مركزي و وزير اقتصاد با حضور در نشست سراسري مديران بانك مسكن، 10 ماموريت ويژه براي متولي پرداخت تسهيلات مسكن تعريف كردند. ولي‌الله سيف با تاكيد بر اينكه «ساختار كنوني بانك عامل بخش مسكن به اصلاح و بازنگري نياز دارد»، گفت: بانك مسكن دستاوردهاي دنيا در زمينه تامين مالي بخش را شناسايي و بومي‌سازي كند. همچنين علي طيب‌‌نيا، تمركز بانك‌مسكن بر فعاليت‌هاي تخصصي و افزايش نسبت تسهيلات به ارزش مسكن را خواستار شد و تاكيد كرد: اثرگذاري ابزارهاي تامين مالي مسكن به‌خصوص براي كم‌درآمدها بايد تقويت شود. Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/837469/#ixzz3HtnKDMq2

با خروج اجباري بسازوبفروش‌ها از بازار ساخت مسكن، بالابر ساخت‌وسازهاي مسكوني در شهر تهران حالت سقوط‌آزاد به خود گرفته و باعث شده نرخ آپارتمان‌سازي در تهران تا حد نگران‌كننده‌اي كاهش يابد. اطلاعات تازه شهرداري تهران درباره آمار پروانه‌هاي ساختماني نشان مي‌دهد: حجم ساخت‌وسازهاي مسكوني در 5 ماه اول امسال 51درصد كاهش پيدا كرده و در اين مدت تنها براي احداث 57 هزار و 400 واحد مسكوني مجوز ساخت صادر شده است.

مدیرعامل شهر جدید پردیس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی خرید و فروش مسکن مهر از ابتدای هفته جاری خبر داد و گفت: متقاضیان خرید و فروش مسکن مهر برای انجام کارهای قانونی به واحد حقوقی شرکت عمران پردیس مراجعه کنند.

جلسه غيرعلني ديروز شوراي‌شهر تهران به سوال از شهردار درباره علت گسترش ساخت‌وساز روي زمين‌هاي ذخيره اختصاص يافت. در نقشه طرح تفصيلي تهران، 400 قطعه زمين خام – فاقد بنا - هر كدام به مساحت بيش از يك هكتار، مجموع «اراضي ذخيره» پايتخت را شكل مي‌دهد. كاربري اين اراضي با وسعتي در حدود 3 هزار هكتار، «تامين نياز‌هاي آتي تهران به خدمات شهري» تعيين شده كه با هدف استفاده نسل‌‌هاي آينده، بايد به‌صورت تدريجي، زير بار ساخت‌وساز قرار گيرد. با اين حال برج‌سازي‌هاي اخير روي تعدادي از اين قطعات، سوال‌برانگيز شده است.

هیات وزیران در جلسه اخیر خود به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و وزارت راه و شهرسازی با رعایت ماده 127 قانون برنامه پنجم و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن موضوع مصوب سال 1387 و قانون حمایت از احیاء بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری موضوع مصوب سال 1389 و به منظور احیاء، نوسازی و بهسازی مسکن در بافت های فرسوده، نارکارآمد و سکونتگاه‌های غیررسمی، تامین مسکن گروه های کم درآمد و زوج های جوان جمعا تا سقف یک میلیون و هشتصد هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم تصویب کرد:

رئیس‌جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی دستور داد تا ضمن اصلاح طرح مسکن مهر، تأمین خدمات زیرساختی برای واحدهایی که آماده تحویل شده و می‌شوند، انجام شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه شهرداری تهران تاکنون بابت تسهیلات نوسازی در بافت فرسوده 410 میلیارد تومان به شهروندان تخفیف داده است، گفت: این در حالی است که دولت نه تنها بدهی خود را در این باره به شهرداری پرداخت نکرده بلکه از 7 ماه گذشته هیچ گونه وامی به بافت فرسوده پرداخت نشده است.