معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور، نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالا و خدمات عمومی در سال ۱۳۹۶ را ۹ درصد اعلام کرد.

مطابق تبصره 2 ماده 117 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران "دولت مکلف است با اجراي کامل قانون ماليات بر ارزش افزوده نرخ اين ماليات را از سال اول برنامه ساليانه يک واحد درصد (1%) اضافه نمايد"

جناب آقای حاج حسام عقبایی ریاست اتحادیه املاک تهران و نماینده ریاست اتاق اصناف در کمیسیون املاک ایران در دومین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات با حضور گرانقدر خود در غرفه شرکت پیشگامان سرزمین هارپاگ کارکنان این شرکت را از سخنان و راهنمایی های خود بهره مند ساخت.

شرکت پیشگامان سرزمین هارپاگ با حضور در در دومین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات به ارائه نرم افزار تخصصی مدیریت املاک با قابلیت صندوق فروشگاهی می پردازد.

دومین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات ایران از 11تا 14 اسفند ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، در این نمایشگاه که با حضور و مشارکت شرکت‌های مختلف ساختمانی، انبوه سازان، تعاونی های مسکن، مشاوران مسکن و طراحان و مهندسان برگزار می‌شود، جدیدترین طرح‌ها و برنامه‌های ساختمانی در زمینه های انبوه سازی، سبک سازی و مقاوم سازی، بازسازی بافت‌های فرسوده و نوین ترین سیستم‌های ساخت و ساز ارائه و در معرض دید علاقه‌مندان قرار می گیرد.

مصطفی قلی‌خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش که آیا دوباره به اتحادیه مشاوران املاک باز می‌گردید، اظهار کرد: زمانی تو را از جایی می‌رانند و تو انگیزه برگشتن را پیدا می‌کنی. اما بنده پست را واگذار کردم و دلم می‌خواهد رئیس اتحادیه املاک تهران رشد کرده و بالا بیاید.

انبوه‌سازان و کارشناسان اقتصادی درباره آنچه باعث سقوط نرخ رشد سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در نیمه اول امسال شده است، علاوه‌بر اینکه رکود مسکن را در این قضیه موثر می‌دانند، به دو عامل تشدیدکننده دیگر نیز اشاره می‌کنند که باعث شده هر دو دسته سازنده‌ها شامل «شرکت‌های ساختمانی دارای تمکن مالی» و «بسازوبفروش‌های با توان محدود»، هم‌اکنون تمایل قوی به اجرای پروژه‌های جدید نداشته باشند.

شوراي شهر تهران با تصويب لايحه‌ شهرداري درخصوص «اخذ عوارض ارزش بهينه از ساخت‌وساز»، هزينه ساختمان‌‌سازي را افزايش داد. از ابتداي سال آينده، سازنده‌هاي مسكن علاوه‌بر عوارض «پروانه‌ و تراكم» كه به‌طور متوسط سهم 22 درصدي در قيمت ساخت – بدون احتساب بهاي زمين - دارد، بايد عوارض دوبله ناشي از اجراي طرح تفصيلي را نيز پرداخت كنند كه در نتيجه ميانگين سهم كل عوارض به 30درصد مي‌رسد. افزايش بهاي ساخت‌‌وساز در موقعيتي كه فعالان بازار مسكن انتظار يكسري مشوق براي خروج از ركود دارند، باعث تاخير در بازگشت سرمايه‌گذاران خواهد شد.

شاخص بهای مسکن در مناطق شهری در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته 14.8 درصد، در شهرهای بزرگ 14.7 درصد، شهر‌های متوسط 13.6 درصد و شهرهای کوچک 19.3 درصد افزایش داشته است.

جهش‌های یکباره قیمت مسکن که در سال های 86 و 91 اتفاق افتاد، نه تنها یک عقب گرد در اقتصاد کشور بود بلکه آثار این جهش های قیمتی تا سال ها بر اقتصاد خانوارها باقی می ماند و رکود پس از این سونامی قیمت، تولید را در بازار مسکن به حالت نیمه تعطیل درمی آورد. به همین جهت اغلب کارشناسان و اقتصاددانان به دنبال یافتن راهکارهایی برای بازار مسکن هستند تا این بازار از حالت سرمایه‌ای خارج شده و یا با سونامی قیمت ها مواجه نشود.