بنگاهداران متخصص در راهند

بنگاهداران متخصص در راهند
24 مهر 1393

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: با توجه به اینکه نرخ کمیسیون مشاوران املاک از سال 79 تغییر نکرده است افزایش این نرخ موجب می‌شود تا مشاوران املاک انگیزه بیشتری برای ارائه مشاوره بهتر داشته باشند و فضا برای علمی شدن حرفه دلالی مسکن و فعالیت مشاوران املاک تخصصی در کشور فراهم شود

آقای عقبایی، ارزیابی شما از قانون نظام امور صنفی که صنف مشاوران املاک را نیز در بر میگیرد چیست؟ برخی معتقدند که قانون صنف مشاوران املاک باید از این قانون جدا شود و در عین حال به گونه‌ای تغییر یابد که این صنف زیر نظر سازمان ثبت اسناد نباشد شما چه نظری در این باره دارید؟

قانون نظام امور صنفی قانونی است که براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تدوین شده و برا ساس همین قانون، شغل مشاوران املاک هم تابع قانون نظام امور صنفی است و از آن تبعیت می‌کند. مردم مطالباتی از مشاوران املاک دارند که باید تغییراتی در قانون نظام صنفی ایجاد شود تا بتوانند پاسخگوی این مطالبات در حوزه اصناف به ویژه در صنف مشاوران املاک باشند.

البته برای ما چندان فرقی ندارد که مشاوران املاک زیرنظر سازمان ثبت اسناد با وزرات صنعت،معدن و تجارت باشد و تعصب خاصی نسبت به این موضوع نداریم. مهم قانونمند بودن و داشتن اختیارات قانونی در این صنف است تا مشاوران املاک بتوانند پاسخگوی مطالبات مردم باشد بنابراین فکر نمی‌کنم که ما چه زیر نظر سازمان ثبت اسناد و چه زیر نظر وزارت صنعت معدن و تجارت باشیم، چندان در اصل موضوع متفاوت باشد.

اصل موضوع این است که تغییراتی در اختیارات و حدود اختیارات قانونگذار در مورد اصناف ایجاد شود که این تغییرات در شغل مشاوران املاک لحاظ شود از آنجایی که اتاق اصناف ایران در صدد آن است که در قانون نظام امور صنفی اصلاحاتی ایجاد کند و بنده به عنوان مشاور حقوقی اتاق اصناف ایران پیگیر این موضوع هستم؛ امیدوارم که با اصلاحات قانون نظام امور صنفی، بسیاری از مشکلات موجود در حدود اختیارات مشاوران املاک حل شود.

ساختمان تعدادی از مشاوران املاک پیشنهاد کرده‌اند که تعیین نرخ کمیسیون به خود مشاوران املاک واگذار شود آیا شما با این موضوع موافق هستید؟

اعتقاد ما بر این است خدماتی که کل مشاغل به مردم می‌دهند باید با نرخ و حق‌الزحمه‌ای که به ازای آن خدمات دریافت می‌کنند متناسب باشد و این یک اصل کلی است. حال اینکه این نرخ‌گذاری توسط چه مرجعی چه از طریق وزرات صنعت و معدن  تجارت و چه از طریق خود صنف مشاوران املاک صورت بگیرد، چندان مهم نیست. یعنی درست نیست که صرفا رویکرد صنفی داشته باشیم و مطالبات مردم را نبینیم، یا اینکه کاملا مطالبات مردم را در نظر بگیریم و به مطالبات صنف توجه نکنیم. به نظر من این بحث‌ها بحث‌هایی نیست که برای مردم مفید باشدو پرداختن رسانه‌ها به این مباحث ضرورتی ندارد و ما باید در جهت مطالبات مردم گام برداریم.

نظرتان در مورد نرخ فعلی کمیسیون مشاوران املاک چیست، آیا از دیدگاه شما این رقم قابل قبول است؟

مطالبات صنفی، اصلاح قانون نظام صنفی، اصلاح ساختار نرخ و خدمات کالا در کشور، از جمله مسائلی است که می‌تواند در چارچوب نظریات کارشناسی مطرح شود ما بر این اعتقادیم که نرخ فعلی کمیسیون املاک با توجه به تخصص و تبحری که مشاوران دارند و خدماتی که ارائه می‌دهند کم است و باید افزایش پیدا کند. بر اساس قانون فعلی این موضوع در اختیار هیئت عالی نظارت است و هیئت عالی نظارت نیز به عنوان یک مرجع قانونی در این حوره تصمیم‌گیر است لذا اگر قرار باشد که تغییراتی در نرخ کمیسیون به وجود بیاید این امر در اختیار ما نیست و این تصمیم باید در مجلس شورای اسلامی گرفته شود.

با توجه به اینکه قیمت مسکن در ایران بالا است آیا افزایش نرخ کمیسیون مشاوران املاک، منجر به تحمیل فشار مضاعف به مردم و به ویژه اقشار ضعیف جامعه نخواهد شد؟

ما باید ببینیم این حق‌الزحمه‌ای که مردم پرداخت می‌کنند بابت چیست. زمانی هزینه کالا یا خدماتی که به ما داده می‌شود باید متناسب با ارزش کالا یا آن خدمات باشد در حوزه مشاوره و سرویس دهی انجام معاملات، شهروندان ما باید مطلع باشند که مثلا اگر قیمت خانه‌ای که خریداری می‌کنند 300 میلیون تومان است برای چنین خانه‌ای پرداخت (درصد نرخ کمیسیونکه معادل با 3 میلیون تومان است و می‌تواند بیمه‌گر آن معامله باشد اقدام بسیار خوبی است و ما باید برای مشاوره درست ارزش قائل باشیم.

در همه دنیا برای هر کار اقتصادی و فرهنگی طرح توجیهی و مشاوره‌ای ارائه می‌کنند یعنی ما باید به مفهوم واقعی متوجه جایگاه مشاوره باشیم تا اگر خواستیم خانه‌ای را معامله کنیم و مشاور املاک از ما هزینه‌ای گرفت یا وکیلی، به ما مشاوره حقوقی داد و حق الزحمه‌ای گرفت چندان نباید درگیر این مسئله باشیم که مبلغ آن چقدر است باید توجه کنیم که این حق الزحمه چقدر در ضمانت کردن منافع ما و پولی که در این بخش هزینه می‌کنیم یا معامله‌ای که انجام می‌دهیم اثرگذار است چه بسا اگر مشاوره‌ای درست و منطقی و قانونی و بر اساس استانداردهای بینالمللی نباشد، فرد دچار مشکلاتی می‌شود  که باید ده‌ها برابر آن مبلغی که باید به عنوان حق مشاوره می‌داد باید در مراجع قضایی هزینه کند و مشخص نیست که در نهایت هم به نیاز خود می‌رسد یا نمی‌رسد.

آیا در این حوزه یعنی تفهیم جایگاه واقعی مشاوره صحیح و تخصصی به عموم جامعه نیاز به فرهنگ سازی داریم؟

بله در درجه اول ما باید فرهنگ مشاوره را در کشورمان نهفته کنیم تا مردم بدانند که اگر مشاوران املاک به مفهوم حقوقی و قانونی مشاوره صحیحی به مردم بدهند که در عین حفظ منافع طرفین، به انجام معامله درست کمک کند نه تنها از موجبات گرانی نیست بلکه از موجبات کاهش دعاوی حقوقی در مراجع قضایی و تخلفات در حوزه معاملات مسکن و اطمینان و آسایش عمومی مردم در انجام معاملات آنها خواهد بود. این موارد می‌تواند از خروجی‌های یک مشاوره درست باشد به نظر من اگر نرخ کمیسیون مشاوران املاک در کشور ما طبق یک چارچوب قانونی و یک مطالعه منطقه‌ای و تطبیقی با کشورهای دیگر به حد متعادلی مثلا بیشتر از نرخ فعلی برسد نه تنها از موجبات گرانی مسکن یا سوداگری در بازار مسکن نمی‌شود بلکه کمک می‌کند که مردم با آرامش بیشتری خدمات بگیرند از طرفی با توجه به اینکه نرخ کمیسیون مشاوران املاک از سال 79 تغییر پیدا نکرده است مسئولان باید توجه کنند که اگر انگیزه ارائه مشاوره بهتر و ایجاد فضایی برای تکنیکی و علمی شدن مشاوران املاک را ایجاد کنند به سمت و سوی مشاوران املاک تخصصی حرکت خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

حضور ریاست اتحادیه صنف مشاوران املاک در غرفه هارپاگ

حضور ریاست اتحادیه صنف مشاوران املاک در غرفه هارپاگ

حضور شرکت هارپاگ در دومین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات

حضور شرکت هارپاگ در دومین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات

برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی املاک و مستغلات

برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی املاک و مستغلات

همکاری صمیمانه‌ای با هیئت مدیره داشتم

همکاری صمیمانه‌ای با هیئت مدیره داشتم

مرز اختیاری شدن «رهگیری» در معاملات مسکن

مرز اختیاری شدن «رهگیری» در معاملات مسکن

کد رهگیری در معاملات مسکن اختیاری شد

کد رهگیری در معاملات مسکن اختیاری شد